Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου Ύδρας 34/2016 (07/03/2016) |
|
Εκ του πρακτικού της υπ’ αρίθμ. 5ης/2016 Κατεπείγουσας Συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου
ΘΕΜΑ: «Έκδοση ψηφίσματος για την αναγγελία του θανάτου του μεγάλου Υδραίου Ζωγράφου και Ακαδημαϊκού Παναγιώτη Τέτση» ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ 34/2016 1. Σήμερα την 5η Μαρτίου 2016 ημέρα Σάββατο και ώρα 18:00, το Δημοτικό Συμβούλιο συνήλθε σε δημόσια κατεπείγουσα συνεδρίαση στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δήμου Ύδρας ύστερα από την υπ’ αρίθμ. 779/05-03-2016 έγγραφη πρόσκληση του κ. Προέδρου, που επιδόθηκε σε κάθε ένα Δημοτικό Σύμβουλο και το Δήμαρχο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010 (ΦΕΚ Α’ 87), για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα θέματα της ημερήσιας διάταξης. 2. Πριν από την έναρξη της συνεδρίασης ο κ. Πρόεδρος διαπίστωσε ότι σε σύνολο δεκατριών (13) Συμβούλων ήταν παρόντες δεκατρείς (13). Α. ΠΑΡΟΝΤΕΣ Β. ΑΠΟΝΤΕΣ 3. Στη συνεδρίαση παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Ύδρας κ. Κουκουδάκης Γεώργιος. 4. Στη συνεδρίαση παραβρέθηκε και η κ. Δηλαβέρη Καλλιόπη, υπεύθυνη για την τήρηση των πρακτικών του Δημοτικού Συμβουλίου. 5. Ο κ. Πρόεδρος ύστερα από τη διαπίστωση απαρτίας κήρυξε την έναρξη της συνεδρίασης και έδωσε το λόγο στον κ. Δήμαρχο να εισηγηθεί το μοναδικό θέμα της ημερήσιας διάταξης με τη διαδικασία του κατεπείγοντος και είπε τα εξής: α. Με λύπη πληροφορηθήκαμε ότι ο μεγάλος Υδραίος Ζωγράφος και Ακαδημαϊκός Παναγιώτης Τέτσης έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 91 ετών. β. Ο Παναγιώτης Τέτσης γεννήθηκε στην Ύδρα το 1925. Το 1940 παίρνει τα πρώτα μαθήματα ζωγραφικής, ενώ την ίδια χρονιά μαθητεύει στον Πικιώνη και τον Χατζηκυριάκο - Γκίκα. Το 1943 σπουδάζει στο προπαρασκευαστικό τμήμα της "Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών" στην Αθήνα, κοντά στους Δ. Μπισκίνη και Π. Μαθιόπουλο. Ακολουθεί εισαγωγή του στα εργαστήρια της Σχολής, κοντά στον Κ. Παρθένη, απ' όπου αποφοίτησε το 1949. Μέλος της ομάδας Αρμός Α και αργότερα της ομάδας Αρμός Β, το 1951 διορίστηκε επιμελητής στην έδρα του ελεύθερου σχεδίου με καθηγητή τον Χατζηκυριάκο - Γκίκα στην Ανώτατη Σχολή Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ. Από το 1953 έως το 1956, εγκαθίσταται στο Παρίσι, με υποτροφία του ΙΚΥ, όπου στη Σχολή Καλών Τεχνών διδάσκεται την τέχνη της χαλκογραφίας. γ. Προτείνεται να εκδοθεί ψήφισμα από το Δημοτικό Συμβούλιο, το οποίο να αναγνωστεί στην κηδεία του εκλιπόντος, εις ένδειξη πένθους και ελάχιστου φόρου τιμής. δ. Καλείται το Δημοτικό Συμβούλιο να αποφασίσει σχετικά. 6. Το Δημοτικό Συμβούλιο, αφού έλαβε υπόψη του την εισήγηση του κ. Δημάρχου κι έπειτα από σχετική συζήτηση των μελών του Αποφασίζει Ομόφωνα α. Αποδέχεται το θέμα ως κατεπείγον. 1) Να παραστεί σύσσωμο το Δημοτικό Συμβούλιο στην εξόδιο ακολουθία. Η παρούσα απόφαση πήρε αύξοντα αριθμό 34/2016. 7. Αφού συντάχθηκε και αναγνώστηκε το πρακτικό αυτό, υπογράφεται ως παρακάτω: Ο Πρόεδρος: Καλύβας Αριστοτέλης Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. Ακριβές Απόσπασμα |
|