Στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων «Μιαούλεια 2016» διοργανώθηκαν την Παρασκευή 17 Ιουνίου 2016 στο λιμάνι της Ύδρας και ώρα 19:30, φιλικοί αγώνες Σκάκι και στη συνέχεια και ώρα 20:30, αγώνας επίδειξης σκάκι «Σιμουλτανέ» με τον πρωταθλητή Ελλάδας GM Θάνο Μαστροβασίλη. Το Σάββατο 18 Ιουνίου οι αγώνες σκακιού θα συνεχιστούν στην αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» με masterclass - σκακιστικό μάθημα και συζήτηση με τον πρωταθλητή Ελλάδας GM Θάνο Μαστροβασίλη.
![](https://3.bp.blogspot.com/-o-yZTWmtkR0/V2Rm3KL_UxI/AAAAAAAA0Sg/NAv5lLJWJ70hjwmxXf-a1umGuFBJ23ypwCLcB/s640/_SAM6921.JPG)