Πίνακας αποφάσεων της 19ης-2014 συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου 1 (14/12/2014) |
|||||||||||||||||||||||||||||
ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΥΔΡΑΣ
ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ 175/2014
ΘΕΜΑ: «Έγκριση Ολοκληρωμένου Προγράμματος Δράσης Δήμου Ύδρας έτους 2015 - Έγκριση Προϋπολογισμού έτους 2015»
1. Σήμερα την 14η Δεκεμβρίου 2014 ημέρα Κυριακή και ώρα 13:00, το Δημοτικό Συμβούλιο συνήλθε σε δημόσια τακτική συνεδρίαση στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δήμου Ύδρας ύστερα από την υπ’ αρίθμ. 5443/10-12-2014 έγγραφη πρόσκληση του κ. Προέδρου, που επιδόθηκε σε κάθε ένα Δημοτικό Σύμβουλο και το Δήμαρχο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010 (ΦΕΚ Α’ 87), για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα θέματα της ημερήσιας διάταξης. 2. Πριν από την έναρξη της συνεδρίασης ο κ. Πρόεδρος διαπίστωσε ότι σε σύνολο δεκατριών (13) Συμβούλων ήταν παρόντες δώδεκα (12). Α. ΠΑΡΟΝΤΕΣ Ο Πρόεδρος: Καλύβας Αριστοτέλης Ο Αντιπρόεδρος: Μαρκαντώνης Παναγιώτης Ο Γραμματέας: Τσακίρης Εμμανουήλ Σύμβουλοι: Μπελεγρής Ιωάννης, Καραμήτσος Εμμανουήλ, Χαραμής Παναγιώτης, Ράππας Παναγιώτης, Μαραγκού Αικατερίνη, Κοτρομάγιας Γρηγόριος, Κόκκος Ιωάννης, Σωτηρόπουλος Αναστάσιος και Λούλου Λουκία. Β. ΑΠΟΝΤΕΣ 3. Στη συνεδρίαση παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Ύδρας κ. Κουκουδάκης Γεώργιος. 4. Στη συνεδρίαση παραβρέθηκε και η κ. Σερέτη Γεωργία, υπεύθυνη για την τήρηση των πρακτικών του Δημοτικού Συμβουλίου. 5. Ο κ. Πρόεδρος ύστερα από τη διαπίστωση απαρτίας κήρυξε την έναρξη της συνεδρίασης και έδωσε το λόγο στον κ. Μπελεγρή να εισηγηθεί το μοναδικό θέμα της ημερήσιας διάταξης και είπε τα εξής: α. Θέτω υπόψη του Δημοτικού Συμβουλίου την εισηγητική έκθεση της Οικονομικής Επιτροπής για την κατάρτιση του Προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2015, η οποία συντάχθηκε σύμφωνα με το άρθρο 159 του Κ.Δ.Κ. (N.3463/2006 Φ.Ε.Κ. 114Α), την υπ’ αριθμό ΚΥΑ 29530/25-07-2014 «Παροχή οδηγιών για την κατάρτιση του προϋπολογισμού των δήμων, οικονομικού έτους 2015 - τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 7028/3-2-2004 (Β΄ 253) απόφασης “Καθορισμός του τύπου του προϋπολογισμού των δήμων και κοινοτήτων”», την υπ’ αριθμ. 1997/31-10-2014 γνώμη του Παρατηρητηρίου Οικονομικής Αυτοτέλειας των Ο.Τ.Α και ύστερα από την παροχή των απαραίτητων λογιστικών στοιχείων από την Ταμειακή Υπηρεσία του Δήμου. β. Στην έκθεση η οποία έχει δοθεί στους Δημοτικούς Συμβούλους μαζί με τον Προϋπολογισμό αναγράφονται λεπτομερώς τα στοιχεία που έλαβε υπόψη της η Οικονομική Επιτροπή, καθώς και τα συνοπτικά ποσά κατά κατηγορία Εσόδων & Εξόδων που έχουν όπως παρακάτω: Έσοδα και Εισπράξεις:
γ. Καλείται το Δημοτικό Συμβούλιο να αποφασίσει για την έγκριση ή μη του Προϋπολογισμού έτους 2015. 6. Το Δημοτικό Συμβούλιο, αφού έλαβε υπόψη του την εισήγηση του κ. Μπελεγρή κι έπειτα από σχετική συζήτηση των μελών του
Αποφασίζει Ομόφωνα
Εγκρίνει τον Προϋπολογισμό του Δήμου Ύδρας οικονομικού έτους 2015, ο οποίος σε ανακεφαλαίωση παρουσιάζει ΣΥΝΟΛΟ ΕΣΟΔΩΝ: 18.111.070,84€ ΣΥΝΟΛΟ ΕΞΟΔΩΝ: 18.111.070,84€ Η παρούσα απόφαση πήρε αύξοντα αριθμό 175/2014. 7. Αφού συντάχθηκε και αναγνώστηκε το πρακτικό αυτό, υπογράφεται ως παρακάτω: Ο Πρόεδρος: Καλύβας Αριστοτέλης. Ο Αντιπρόεδρος: Μαρκαντώνης Παναγιώτης. Ο Γραμματέας: Τσακίρης Εμμανουήλ. Σύμβουλοι: Μπελεγρής Ιωάννης, Καραμήτσος Εμμανουήλ, Χαραμής Παναγιώτης, Ράππας Παναγιώτης, Μαραγκού Αικατερίνη, Κοτρομάγιας Γρηγόριος, Κόκκος Ιωάννης, Σωτηρόπουλος Αναστάσιος και Λούλου Λουκία. Ακριβές Απόσπασμα, Ύδρα Αυθημερόν Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.
ΚΑΛΥΒΑΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
|
|||||||||||||||||||||||||||||